Osada składa się z dwóch budynków. Pierwszy (wejściowy) to autentyczna masztal (stajnia dla koni i krów), wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku na Wątrobnym - przysiółku (osiedlu) położonym na stokach Baraniej Góry nad doliną Białej Wisełki.
Drugi budynek jest repliką tzw. Służbówki z Zadniego Gronia nad Czarną Wisełką, gdzie w 1906 roku wzniesiono modrzewiowy zameczek myśliwski dla pary arcyksiążęcej Izabeli i Fryderyka Habsburgów. Oboje byli zapalonymi myśliwymi, a w Wiśle polowali głównie na głuszce.
Ponieważ towarzyszący parze arcyksiążęcej arystokratyczni goście nie mieścili się w istniejących gajówkach ani w pałacyku na Przysłopie, postanowiono wznieść nowy zameczek. Obok niego stanęły dwie oficyny : dla służby i gospodarcza.
Zameczk spłonął w nocy z 23 na 24 grudnia 1927 roku w trakcie prac remontowych, które miały przygotować go dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Dla głowy Państwa wzniesiono nowy, murowany zamek, a na miejscu spalonego stanął tzw zamek dolny, dla oficerów i floty samochodów. Ocalała natomiast oficyna, była mieszkaniami dla robotników, a później personelu pomocniczego zamku.
Budynek służbówki rozebrano podczas remontu zamku, na początku XXI wieku, niestety przez kilkanaście lat nie udało się go złożyć. Ocalałe fragmenty zostały wykorzystane podczas wznoszenia repliki w 2023 roki i można je zobaczyć wewnątrz.
Realizacja odbyła się w ramach projektu „Śląsk Cieszyński - wspólna historia drewna, żelaza i ludzi" realizowanego wspólnie z Trzyńcem.