Vislow Resort, Wisła

Vislow Resort, Wisła
Tunel pod průsmykem Kubalonka do Istebné

Tunel pod průsmykem Kubalonka do Istebné

  1. Domovská stránka
  2. Tunel pod průsmykem Kubalonka do Istebné
17 listopadu 2020

Pozbawiona transportu kolejowego Wisła jako letnisko rozwijała się z opóźnieniem (do sąsiedniego Ustronia linia kolejowa doprowadzona została już w 1888 roku). Staraniem Wydziału Gminnego w Wiśle, a przede wszystkim dzięki decyzjom Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, podjęto długo oczekiwane inwestycje w tym zakresie: w 1929 roku uruchomiono odcinek kolei z Ustronia Polany do Wisły Uzdrowiska, a w 1933 roku – do Wisły Głębiec.1 Linia kolejowa na terenie Wisły powstała dzięki budowie łącznie dwóch mostów na rzece Wiśle, dwóch wiaduktów i kilku niewielkich mostków umożliwiających przejazd drogowy. Jeden z wiaduktów przeszedł do historii i stał się jednym z symboli Wisły.

Wiadukt kolejowy w Głębcach (znany lepiej jako wiadukt w Łabajowie)

Wznosząca się na wysokość około 25 metrów ponad dnem doliny potoka Łabajów murowana budowla o charakterystycznych łukach powstała zaledwie kilkaset metrów od stacji Wisła Głębce, która od czasów budowy aż do czasów dzisiejszych jest ostatnią na trasie. Fakt ten jest o tyle interesujący, gdyż ze względów czysto ekonomicznych nasuwa się myśl, iż linia kolejowa powinna zostać zakończona nieco wcześniej, bez konieczności stawiania tak dużego i kosztownego wiaduktu. Pomyłka? Nic bardziej mylnego. Realizowana w latach międzywojennych linia kolejowa planowana była znacznie dalej oraz z jeszcze większym rozmachem. Według ambitnych zamierzeń tory miały przechodzić tunelem pod przełęczą Kubalonka i dochodzić do niedalekiej Istebnej, a nawet dalej, w stronę Zwardonia, który posiadał od dawna, bo od 1884 roku, połączenie kolejowe. Plany te pokrzyżował wybuch wojny, nie sprzyjała im też epoka PRL. Do dziś linia jest czynna i kursują na niej pociągi jadące do stacji Wisła Głębce.

Fakty historyczne:

Wiadukt w Łabajowie wykonany został według projektu inżyniera Stanisława Saskiego oraz Tadeusza Mejera w latach 1931-1933 przez firmę Ksawerego Goryanowicza. Jego długość wynosi 122 m a wysokość 25,60 m. Wiadukt razem z linią kolejową do Głębiec otwarto 3 września 1933 roku. Głównym inżynierem nadzorującym budowę był pochodzący z Zaolzia Jan Gustaw Grycz - to na jego deskach kreślarskich powstały również mosty w nad Sołą w Kobiernicach czy nad Pilicą w Białobrzegach. Budowa mostu prowadzona była przez kierownika robót inżyniera Karola Grelowskiego. Fakt powstania wiaduktu upamiętnia granitowa tablica zawieszona na jednym z filarów w Łabajowie, zrekonstruowana w 1985 roku przez Towarzystwo Miłośników Wisły.

Ciekawostka!

Wiadukt w Łabajowie jest najwyższym mostem kolejowym w kraju. Warto także dodać, że na tej samej linii kolejowej w Wiśle Dziechcince znajduje się podobnie zbudowany, ale znacznie mniejszy wiadukt.

Zwiedzanie:

Wiadukt polecamy podziwiać spacerując ulicą Turystyczną, która prowadzi aż na Stożek. Można oczywiście wciąż skorzystać z niego w sposób, do którego był przewidziany czyli wybierając się w podróż pociągiem linii 191, która obecnie jest jednak w trakcie modernizacji. Piękny, choć daleki widok na wiadukt jest również z ulicy Spacerowej.

Źródła:

1 Wisła Fotografie Miasta Ludzi Rzeki Gór; Wydawca: Miasto Wisła; Wydanie pierwsze 2017 „Monografia Wisły. Wisła. Dzieje miejscowości w latach 1918-1945” Tom 4, Danuta Szczypka, Alicja Pylypenko-Czepczor, Urząd Miasta w Wiśle, 2017
https://www.slaskie.travel.pl
https://www.wisla.pl
http://www.znaczki-turystyczne.pl

Zdjęcia: https://fotopolska.eu
Zdjęcie kolorowe z drona: From The Sky - https://www.facebook.com/ftsdron/

mobile nav bg
background
Při poskytování služeb nám pomáhají COOKIES.

Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více v Oznámení o ochraně osobních údajů.

ROZUMÍM