Vislow Resort, Wisła

Vislow Resort, Wisła
Jaskinie w okolicy - odkrywamy region !

Jaskinie w okolicy - odkrywamy region !

  1. Domovská stránka
  2. Jeskyně v okolí – objevujeme region!
08 června 2022

W ostatnim dwudziestoleciu, w Beskidzie Śląskim dochodzi do odkryć coraz liczniejszych jaskiń; teren ten staje się rajem dla speleologów, ale także lubiących zgłębiać tajemnice podziemi turystów.

Jesteście ciekawi ? 

 

Jaskinia Wiślańska

Znajduje się na terenie Brennej Leśnicy – do tej pory jest to największa jaskinia polskich Karpat fliszowych, a zarazem największa niekrasowa jaskinia w Środkowej Europie. Odkryta w 2003 roku jest systematycznie eksplorowana przez wykwalifikowanych grotołazów. Długość korytarzy jaskini Wiślańskiej wynosi 2275 metry, a różnica wysokości to 41 m. Zimą jest schronieniem dla hibernujących nietoperzy.

Jaskinia Miecharska 

Jest jedną z najciekawszych jaskiń w polskich Karpatach, odkryta w 2004 r. jaskinia, jest położona w masywie Malinowa, na terenie Wisły Malinki. Długość korytarzy wynosi 1810 m, a różnica wysokości to 56,3 m. Rzadkim zjawiskiem w jaskiniach beskidzkich jest przepływający w Jaskini Miecharksiej podziemny potok. Poza hibernującymi nietoperzami w jaskini zamieszkuje studniczek tatrzański (relikt trzeciorzędowy).

Jaskinia Malinowska

Jest najbardziej znana na naszych terenach. Położony w Wiśle Malince pomnik przyrody jest pochodzenia tektonicznego, powstała bez udziału procesów krasowych. Długość jaskini to 230 m, a  jej głębokość to 22,7 m. W porze deszczów i roztopów w wielu miejscach występują deszcze podziemne. Jaskinia jest znana od dawna, wg ludowych podań służyła jako schronienie zbłąkanym wędrowcom, ale również zbójnikom. Jest dostępna do zwiedzania, jednak zimą należy uszanować fakt, że jest to miejsce zimowania nietoperzy i unikać eksploracji.

 

PROSTO Z VISLOW

Wprost z naszego resortu można odbyć bardzo ciekawą wycieczkę górską, podczas której będzie można zwiedzić tą najbardziej znaną jaskinię, Jaskinię Malinowską. Wycieczka jest pieszo-autobusowa, nie ma potrzeby odpalać silnika samochodu, a wrażenia są niezapomniane. Oprócz jaskini, zwiedzimy również okazałą wychodnię skalną o nazwie Malinowska Skała, będącą  symbolem Beskidu Śląskiego. Przez całą trasę będą nam towarzyszyć przepiękne widoki, a wędrując zboczami Cieńkowa poczujemy naprawdę sielski klimat.

Wycieczka nie jest bardzo wymagająca pod względem wydolnościowym ponieważ w najwyższym puncie osiągamy 1152 m n.p.m., a naszą wędrówkę rozpoczynamy od wysokości 938 m n.p.m. należy jednak pamiętać ,że jest to wycieczka górska więc obowiązkowo zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie oraz pozostały ekwipunek konieczny w przypadku górskich wędrówek.

Całość trasy to ok 25 km z czego 11km pokonujemy autobusem, a 14 km pieszo. Na wycieczkę z przerwami trzeba przeznaczyć ok 6 godzin.

W odległości 5 minut od VISLOW Resort znajduje się przystanek autobusowy o nazwie Nowa Osada Skrzyżowani, autobus relacji Cieszyn-Przełęcz Salmopolska w ok. 15 minut wywiezie nas malowniczą drogą na przełęcz do początku naszej wędrówki:

Nowa Osada Skrzyżowanie --> Przełęcz Salmoplska --> Malinowkska Skała --> Zielony Zielony Kopiec --> Gawlasi Groń --> Cieńków --> Mała zapora --> Vislow Resort

 

Życzymy niezapomnianych wrażeń! :)

 

Źródła : 
Praca zbiorowa, Osobliwości i atrakcje przyrodnicze beskidzkiej 5, DELTA PARTNER, Cieszyn 2009
https://www.schronisko.net/art/aktualnosci/jaskinia-malinowska-otwarta-dla-turystow/lisvss36
 
mobile nav bg
Při poskytování služeb nám pomáhají COOKIES.

Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více v Oznámení o ochraně osobních údajů.

ROZUMÍM