Vislow Resort, Wisła

Vislow Resort, Wisła
Podzimní návštěva muzeí ve Visle

Podzimní návštěva muzeí ve Visle

  1. Domovská stránka
  2. Podzimní návštěva muzeí ve Visle
22 září 2021

Jesień w Wiśle to czas niezwykły. Przepiękne widoki, które niezmiennie zachwycają miłośników górskich wędrówek oraz spokój kurortu poza wysokim sezonem. Ta wielobarwna pora roku to również idealny czas, aby lepiej poznać atrakcje Wisły – bez pośpiechu i hałasu odkrywając niezwykłą historię tego miejsca. Oczywiście najlepiej w muzeum. A tych tu nie brakuje. Oto kilka propozycji na jesienny spacer szlakiem muzeów w Wiśle.

Muzeum wodospad na Wiśle/Wodospad na Wiśle/Malowniczy wodospad na Wiśle

Jednym z obowiązkowych punktów programu zwiedzania Wisły jest urokliwy, sztuczny wodospad na Wiśle. Zbudowany na Białej Wisełce w latach 50. ubiegłego wieku, ma 8 metrów wysokości. Na uwagę zwiedzających zasługują również przepławki, czyli usytuowane naprzeciw wodospadu małe progi wodne, które tworzą system, dzięki któremu ryby mogą wędrować w dół rzeki. Wodospad znajduje się ok. 5 kilometrów na południe od centrum Wisły, przy trasie prowadzącej do Wisły Czarne. Nieopodal znajduje się stylowa karczma „Drewutnia”, w której można odpocząć przed dalszą częścią jesiennej wyprawy. Dalej trasa prowadzi do zapory na Jeziorze Czerniańskim, do Doliny Białej Wisełki i stylowego Zameczku Prezydenta RP. Zarówno wodospad, jak i romantyczna okolica znajdują się na terenie Rezerwatu Przyrody Wisła.

Muzeum aptekarstwa w Wiśle/Skarby ze strychu, czyli muzeum aptekarstwa w Wiśle

Historia wiślańskiego Muzeum Aptekarstwa zaczęła się dzięki przypadkowemu odkryciu na strychu starej kuźni, Góralskiej Chaty „Kleszczonka”, starego pamiętnika. Andrzej Cienciała opisywał w nim historię swojego stryja, Pawła Cienciały – absolwenta Uniwersytety Wiedeńskiego, który przez 32 lata prowadził w Wiśle pierwszą aptekę. Pamiętnik stał się pretekstem do utworzenia muzeum, w którym dziś można podziwiać wiele prawdziwych aptekarskich skarbów, począwszy od kolekcji flakonów z lekarstwami, poprzez dawne naczynia apteczne, XIX-wieczne sprzęty aptekarskie, tablice ziół, po dawne książki medyczne. Do największych atrakcji należą dwustuletni, kieszonkowy, drewniany stetoskop oraz sauna komorowo-ziołowa, licząca 140 lat.

www.kleszczonka.pl

Muzeum Beskidzkie w Wiśle/W starej karczmie, czyli Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Muzeum Beskidzkie w Wiśle jest zamiejscowym oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Znajduje się w zabytkowej, zbudowanej w 1794 r., karczmie. W ramach stałej wystawy można tu zobaczyć ekspozycję dotyczącą historii regionu, przedstawiającą m.in. wnętrze tradycyjnej izby góralskiej, stroje góralskie oraz zabytkowe sprzęty domowe, a także narzędzia, np. do obróbki wełny i lnu, narzędzia kowalskie, stolarskie itd. Bogata biblioteka muzeum obejmuje zbiór literatury dotyczącej Beskidu Śląskiego i jego kultury.

W 2010 roku w Muzeum Beskidzkim powstała Enklawa Budownictwa Drewnianego – miniskansen zrekonstruowanych zgodnie z regionalną tradycją budowlaną warsztatów i chat. Obejmuje on m.in. kuźnię, pasterską kolibę, chałupę chłopską, pasiekę oraz (tylko latem) zielnik.

http://www.muzeumwisla.muzeumcieszyn.pl/ https://www.facebook.com/muzeumwisla/

Muzeum spadochroniarstwa w Wiśle/Cichociemni w Wiśle, czyli muzeum spadochroniarstwa

Otwarte w 2003 r., w Willi Agawa, Muzeum Spadochroniarstwa w Wiśle prezentuje zbiory gromadzone od 1978 r. i przedstawia historię polskiego spadochroniarstwa i działań specjalnych od czasów II RP po współczesne. Zbiory muzeum obejmują ponad 10 tysięcy eksponatów. W Willi Agawa zobaczyć można insygnia spadochronowe i wojsk specjalnych Polski i świata.

Filia Muzeum Spadochroniarstwa znajduje się na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince – tu można podziwiać umundurowanie, insygnia, wyposażenie, uzbrojenie polskich jednostek spadochronowych i specjalnych. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się ekspozycja poświęcona wyposażeniu i sprzętowi elektronicznemu wojskowych grup specjalnych z okresu PRL oraz umundurowaniu z początków istnienia Jednostki Wojskowej GROM.

www.muzeum-spadochroniarstwa.pl

mobile nav bg
background
Při poskytování služeb nám pomáhají COOKIES.

Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více v Oznámení o ochraně osobních údajů.

ROZUMÍM