Muzeum wodospad na Wiśle/Wodospad na Wiśle/Malowniczy wodospad na Wiśle
Jednym z obowiązkowych punktów programu zwiedzania Wisły jest urokliwy, sztuczny wodospad na Wiśle. Zbudowany na Białej Wisełce w latach 50. ubiegłego wieku, ma 8 metrów wysokości. Na uwagę zwiedzających zasługują również przepławki, czyli usytuowane naprzeciw wodospadu małe progi wodne, które tworzą system, dzięki któremu ryby mogą wędrować w dół rzeki. Wodospad znajduje się ok. 5 kilometrów na południe od centrum Wisły, przy trasie prowadzącej do Wisły Czarne. Nieopodal znajduje się stylowa karczma „Drewutnia”, w której można odpocząć przed dalszą częścią jesiennej wyprawy. Dalej trasa prowadzi do zapory na Jeziorze Czerniańskim, do Doliny Białej Wisełki i stylowego Zameczku Prezydenta RP. Zarówno wodospad, jak i romantyczna okolica znajdują się na terenie Rezerwatu Przyrody Wisła.
Muzeum aptekarstwa w Wiśle/Skarby ze strychu, czyli muzeum aptekarstwa w Wiśle
Historia wiślańskiego Muzeum Aptekarstwa zaczęła się dzięki przypadkowemu odkryciu na strychu starej kuźni, Góralskiej Chaty „Kleszczonka”, starego pamiętnika. Andrzej Cienciała opisywał w nim historię swojego stryja, Pawła Cienciały – absolwenta Uniwersytety Wiedeńskiego, który przez 32 lata prowadził w Wiśle pierwszą aptekę. Pamiętnik stał się pretekstem do utworzenia muzeum, w którym dziś można podziwiać wiele prawdziwych aptekarskich skarbów, począwszy od kolekcji flakonów z lekarstwami, poprzez dawne naczynia apteczne, XIX-wieczne sprzęty aptekarskie, tablice ziół, po dawne książki medyczne. Do największych atrakcji należą dwustuletni, kieszonkowy, drewniany stetoskop oraz sauna komorowo-ziołowa, licząca 140 lat.
Muzeum Beskidzkie w Wiśle/W starej karczmie, czyli Muzeum Beskidzkie w Wiśle
Muzeum Beskidzkie w Wiśle jest zamiejscowym oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Znajduje się w zabytkowej, zbudowanej w 1794 r., karczmie. W ramach stałej wystawy można tu zobaczyć ekspozycję dotyczącą historii regionu, przedstawiającą m.in. wnętrze tradycyjnej izby góralskiej, stroje góralskie oraz zabytkowe sprzęty domowe, a także narzędzia, np. do obróbki wełny i lnu, narzędzia kowalskie, stolarskie itd. Bogata biblioteka muzeum obejmuje zbiór literatury dotyczącej Beskidu Śląskiego i jego kultury.
W 2010 roku w Muzeum Beskidzkim powstała Enklawa Budownictwa Drewnianego – miniskansen zrekonstruowanych zgodnie z regionalną tradycją budowlaną warsztatów i chat. Obejmuje on m.in. kuźnię, pasterską kolibę, chałupę chłopską, pasiekę oraz (tylko latem) zielnik.
http://www.muzeumwisla.muzeumcieszyn.pl/ https://www.facebook.com/muzeumwisla/
Muzeum spadochroniarstwa w Wiśle/Cichociemni w Wiśle, czyli muzeum spadochroniarstwa
Otwarte w 2003 r., w Willi Agawa, Muzeum Spadochroniarstwa w Wiśle prezentuje zbiory gromadzone od 1978 r. i przedstawia historię polskiego spadochroniarstwa i działań specjalnych od czasów II RP po współczesne. Zbiory muzeum obejmują ponad 10 tysięcy eksponatów. W Willi Agawa zobaczyć można insygnia spadochronowe i wojsk specjalnych Polski i świata.
Filia Muzeum Spadochroniarstwa znajduje się na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince – tu można podziwiać umundurowanie, insygnia, wyposażenie, uzbrojenie polskich jednostek spadochronowych i specjalnych. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się ekspozycja poświęcona wyposażeniu i sprzętowi elektronicznemu wojskowych grup specjalnych z okresu PRL oraz umundurowaniu z początków istnienia Jednostki Wojskowej GROM.